0370 1500 100

Wypadek w UK – ponad osiem milionów funtów odszkodowania dla Polaka

Wypadek w UK – ponad osiem milionów funtów odszkodowania dla Polaka

04.02.2010

High Court (sąd wyższej instancji) w Newcastle przyznał odszkodowanie w wysokości ponad ośmiu milionów funtów brytyjskich młodemu Polakowi. Jego życie zostało zdruzgotane, kiedy doznał paraliżu od szyi w dół w wyniku wypadku samochodowego w 2005.

Lukasz Borowski, który ma obecnie 27 lat, pochodzi ze Szczecina. Podobnie jak wielu innych Polaków, przyjechał do UK w poszukiwaniu pracy i po to, aby poprawić swój angielski.

John Davis z kancelarii Irwin Mitchell, wiodący prawnik w dziedzinie odszkodowań za wypadki, uzyskał dla Lukasza odszkodowanie w wysokości £8.350.000 (około 38.540.000 PLN). Pan Davis wyjaśnił, iż kwota odszkodowania była ostrożnie wyliczona tak, aby odzwierciedlała trwałe obrażenia, jakie Lukasz odnósł w wyniku wypadku oraz ich wpływ na jego obecne i przyszłe życie. Kwota ta ma zaspokoić jego potrzeby w zakresie opieki.

Pan Davis powiedział, że roszczenie zostało oszacowane na niemal dziesięć i pół miliona funtów brytyjskich (około 48.450.000 PLN). Ta kwota była jedną z najwyższych kwot wartości odszkodowania w historii Wielkiej Brytanii. Aczkolwiek Pan Borowski zaakceptował 20% redukcji za fakt, iż nie miał zapiętego pasa bezpieczeństwa w momencie wypadku.

Pan Davis dodał: „Życie Pana Borowskiego zostało zmienione w ułamku sekundy w wyniku wypadku spowodowanego przez kogoś innego. Spędzi on resztę życia na na wózku inwalidzkim. Pan Borowski nie ma kontroli nad swoim ciałem i będzie potrzebować pomocy w niemal wszystkich aspektach swojego życia. Nigdy nie będzie w stanie powrócić do pracy”.

W  dniu wypadku Lukasz Borowski, mieszkający obecnie w Pontefract, w zachodniej części hrabstwa Yorkshire, jechał do pracy w zakładzie przetwórstwa owocowo-warzywnego MBM.

Lukasz siedział na tylnym siedzeniu samochodu marki Peugeot 307, którego właścicielem i kierowcą była jego znajoma z pracy, Rozell Sands. Jechali wzdłuż drogi w Cambridgeshire, kiedy to Pani Sands straciła kontrolę nad pojazdem. Samochód wpadł z dużą prędkością do głębokiego przydrożnego rowu.

Jak się później okazało, Pani Sands nie miała ubezpieczenia na samochód i została ona ukarana za popełnione wykroczenia w maju 2006.

Lukasz doznał złamania kręgosłupa oraz uszkodzenia rdzenia kręgowego. Uszkodzony kręg zablokował dopływ tlenu do czaszki, co z kolei doprowadziło do uszkodzenia mózgu. 

Pan Davis dodał: „Ten wypadek jest przykładem na to, jak katastroficzne mogą okazać się skutki nieostrożnej jazdy, gdzie kierowcy nie tylko ryzykują swoje własne życie, ale również życie innych”.

„Pan Borowski doznał nie tylko obrażeń fizycznych. Można u niego zaobserwować oznaki zmian osobowości, problemy z pamięcią, brak uwagi oraz problemy z koncentracją. Na co dzień Pan Borowski jest inteligentnym człowiekiem, który potrafi być czarujący i troskliwy. Niestety od czasu wypadku cierpi na nagłe zmiany nastroju”.

„Prawnicy naszej kancelarii zawsze walczą o jak najlepsze rezultaty dla swoich klientów. To odszkodowanie zapewni Łukaszowi najlepszy dostępny poziom opieki. Pieniądze te nigdy nie będą w stanie zadośćuczynić za to, co się stało, ale dzięki nim Pan Borowski będzie mógł wieść tak pełne życie, jakie jest możliwe w jego sytuacji”.

„Eksperci ze środowiska medycznego pomogli nam ostrożnie wyliczyć sumę odszkodowania, tak aby dokładnie określić co będzie potrzebne Panu Borowskiemu, aby uzyskał dobrą opiekę oraz aby czuł się w miarę swobodnie i bezpiecznie do końca życia”.

Odszkodowanie to zostało wynegocjowane z Motor Insurance Bureau, które to przyznaje odszkodownania ofiarom wypadków spowodowanych przez nieubezpieczonych kierowców lub przez kierowców, których tożsamości nie można ustalić.