Wypadek Drogowy – Co Powinieneś Zrobić?

Wypadek Drogowy – Co Powinieneś Zrobić?

Co zrobić na miejscu wypadku?

W sytuacji wypadku na drodze, ważne jest, aby zebrać jak najwięcej możliwych informacji. Jeżeli poniosłeś uszczerbek na zdrowiu, bądź też jesteś w stanie szoku, postaraj się powrócić jak najszybciej na miejsce wypadku i odnotować kilka ważnych punktów.

Informacje te będą pomocne podczas ubiegania się o odszkodowanie. Zebrane przez ciebie fakty pomogą zarówno firmie ubezpieczeniowej, jak i prawnikowi uzyskać dużo lepsze rozeznanie w sytuacji, jaka miała miejsce. Zalecane jest, aby mieć w samochodzie długopis, kartkę jak również aparat fotograficzny (chociażby jednorazowego użytku), co może okazać się pomocnym w zrekonstruowaniu przebiegu wypadku.


Jeżeli to możliwe, należy bezpośrednio po wypadku zebrać takie informacje jak

Dane kontaktowe, kierowców, przechodniów i pasażerów zaangażowanych w wypadek, a zwłaszcza ich nazwiska, adresy i numery telefonu. Jeżeli jeden z kierowców prowadził samochód w ramach stosunku pracy, ważne jest uzyskanie danych dotyczących kierowcy, jak również jego pracodawcy. Warto również posiadać krótką charakterystykę kierowcy, lokalizację zdarzenia, a także jakiekolwiek cechy charakterystyczne– zarówno osób jak i miejsca.
 
Data i godzina wypadku.
 
Rodzaj samochodu, model, numer rejestracyjny, kolor nadwozia, jakiekolwiek zmiany techniczne, jak również, jeżeli jest to możliwe, informacje dotyczące liczby pasażerów w każdym z samochodów.
 
Czy kierowcy mieli włączone światła, jak również czy mieli włączone kierunkowskazy w momencie wypadku.
 
Warunki atmosferyczne (np. mokra nawierznia, osłabiona widoczność), oświetlenie ulicy.
 
Jeżeli to możliwe, nazwiska oraz numery służbowe policjantów obecnych na miejscu wypadku, jak również informacje dotyczące innych służb ratunkowych.
 
Uszkodzenia każdego z pojazdów.
 
Krótka charakterystyka obrażeń osób, które brały udział w wypadku.

Przydatne Informacje, Które Powinny Zostać Zanotowane Bezpośrednio Lub Krótko Po Wypadku

Pełny opis sytuacji, która doprowadziła do wypadku, jak również diagram z pozycjami samochodów
Szacunkowa prędkość samochodów zaangażowanych w wypadek.
 
Rodzaj drogi (np. droga szybkiego ruchu z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku), rodzaj nawierzchni.
 
Opis miejsca wypadku, włączając w to znaki drogowe, dozwoloną prędkość, sygnalizację świetlną oraz możliwe przeszkody, takie jak np. kontener na odpady stojący na jezdni.

Informowanie O Wypadku

Odmowa udzielenia informacji drugiemu kierowcy zaangażowanemu w wypadek jest wykroczeniem, jeżeli mamy do czynienia z uszczerbkiem na zdrowiu bądź uszkodzonym mieniem.

Wypadek musi zostać zgłoszony na policję w przeciągu 24 godzin.

Poinformuj swoja firmę ubezpieczeniową o wypadku tak szybko jak to możliwe. Jeżeli tego nie zrobisz w czasie określonym w polisie ubezpieczeniowej, firma może odmówić wypłaty odszkodowania.

Upewnij się, że zostaniesz zbadany medycznie. W wielu przypadkach ofiary wypadku czują się dobrze bezpośrednio po wypadku, nie odczuwając żadnych symptomów nawet do 48 godzin po zdarzeniu.

Irwin Mitchell Solicitors

Jeżeli pragniesz uzyskać bezpłatną wstępną poradę prawniczą od polsko-języcznych doradców, prosimy o kontakt.

Bezpłatna polska infolinia: 0800 015 9028

E-mail: roszc­zenia.wypadkowe@irwinmitchell.com

Strona internetowa: www.irwinmitchell.com/personalinjury